Ko trokšta jūsų oda vasarą? (NE)sideginti?

Pastaruoju metu daug moterų ir merginų diskutuoja apie deginimosi saulėje naudą ir žalą. Vienos jų įsitikinusios, kad reikia rasti laiko palepinti odą saulės voniomis, kitos mano priešingai – ultravioletiniai saulės spinduliai yra didžiausias jų odos priešas. Tad kurios dailiosios lyties atstovės teisios? Kas mūsų odai geriausia?

degintis ar ne

Senovės Egipte ir Graikijoje moterys slėpdavosi nuo saulės spindulių palmių ir kiparisų šešėlyje, kad išsaugotų savo pieno baltumo odą, ir nepamiršdavo grožio procedūrų, kurios šviesindavo odą ir suteikdavo jai šviesaus smėlio atspalvį. Viduramžiais saulėje įdegusi oda bylojo apie žmogaus priklausymą žemiausiam socialiniam sluoksniui, tad moterys, kurios trokšdavo pabrėžti savo aristokratišką kilmę,  kaip velnias kryžiaus vengdavo ilgų pasivaikščiojimų po atvira saule.

 

O šiandien vis dar madinga it pienas balta oda? Tik XX–XXI a. įrudusiai nuo saulės odai žmonės negailėjo gražių epitetų. Visai nė motais, kokiais būdais šis grožio etalonas būdavo pasiekiamas: kaitinantis saulėje, dažnai vaikščiojant į soliariumą ar kt. Taigi ilgainiui gražiai įdegusi oda tapo grožio, jaunystės, patrauklumo ir net sėkmės požymiu. Tačiau pastaraisiais metais požiūris į įdegį smarkiai pakito – dabar daugiausia dėmesio skiriama sveikatai, žalingų ultravioletinių saulės spindulių poveikiui žmogaus organizmui.

 

Jau seniai mokslininkai nustatė, kad saulė ne tik teikia naudos mūsų organizmui (aprūpina jį būtinais vitaminais D ir C, laimės hormonais), bet ir kelią rimtą pavojų (galima susirgti odos vėžiu).

 

KĄ APIE ĮDEGĮ MANO HOLIVUDO ŽVAIGŽDĖS?

Legendinė Coco Chanel (1883–1971) visąlaik manė, kad įdegis būtinas, mat jis byloja apie aktyvų ir sveiką gyvenimo būdą. Pasak žymios prancūzų modeliuotojos, išblyškusi ir balta moters oda išduoda jos nepasitikėjimą savimi. O štai Marlene Dietrich (1901–1992) buvo saulės priešininkė: vokiečių kilmės kino legenda vengė saulės spindulių, kad išsaugotų aristokratišką savo odos baltumą.

„Legendinė Coco Chanel visąlaik manė, kad įdegis būtinas, mat jis byloja apie aktyvų ir sveiką gyvenimo būdą. Pasak žymios prancūzų modeliuotojos, išblyškusi ir balta moters oda išduoda, kad ji nepasitiki savimi.“

Holivudo deimantai Nicole Kidman, Cate Blanchett, Dita von Teese, Liv Tyler didžiuojasi savo saulės nepalytėta oda. Visos jos akcentuoja, kad nededa nė žingsnelio iš namų be apsauginio nuo saulės kremo: šios gražuolės įsitikinusios, jog tikras moters grožis slypi jos fosforo baltumo odoje, o saulės spinduliai tik paspartina odos senėjimo procesą.

 

Victoria Beckham, Jennifer Aniston ir Kate Upton nenustoja stebinusios pasaulio savo rusva kūno oda – jos mėgaujasi gyvenimu, saulės voniomis ir… nepamiršta gydytojų įspėjimų, kad kūną privalu tepti apsaugos priemonėmis nuo saulės. Taigi jos sako „taip“ ir saikingai įdegusiam kūnui, ir specialiems, odą nuo saulės saugantiems kremams, losjonams. O štai Megan Fox ir Sienna Miller kadaise buvo pametusios galvą dėl šokoladinio odos atspalvio. Dabar jos metė šį įprotį ir pirmenybę teikia saulės nenugairintai odai.

 

SKIRTINGOS NUOMONĖS IR VIENAS SPRENDIMAS

Tad kurią barikados pusę – kaitintis saulėje ar ne – geriausia palaikyti? Paskutinė nuomonė, kurią pasaulinio garso dermatologas Richardas Welleris išsakė per gydytojų konferenciją, buvo štai tokia – saulė naudinga širdies ir kraujagyslių sistemai. Remdamasis statistikos duomenimis, jis įrodė, kad Australijoje žmonės nuo širdies smūgio miršta kur kas rečiau nei Didžiojoje Britanijoje. Dermatologo manymu, tai susiję su tiesioginiu intensyvios saulės poveikiu. R. Welleris nustatė, kad azoto oksidas, veikiamas saulės spindulių, įsiskverbia į kraują per odą ir praplečia kraujagysles, taip pagerindamas kraujotaką ir sumažindamas kraujospūdį. „Per mano darbo praktiką nemažai žmonių teko pasakyti, kad jie serga odos vėžiu. Tačiau aš stengiuosi įrodyti, jog saulė gali būti ne tik pavojinga žmogaus organizmui, bet ir naudinga“, – pabrėžia dermatologas.

 

Daugelio dermatologų teigimu, visiškai atsisakyti saulės malonumų negalima, mat tik jai kaitinant nyksta odos uždegimai, psoriazės (žvynelinės), atopinio dermatito ir kitų ligų požymiai. Vis dėlto saulės ypač derėtų pasisaugoti jautrios odos žmonėms, nes ji gali „padovanoti“ ne tik nudegimus, bet ir  soliarinę egzemą. Taip pat savo savijautą turėtų stebėti žmonės, kurie vartoja antibakterinius preparatus, psichotropines medžiagas, skausmą malšinančius vaistus. Kodėl? Dėl jų komponentų gali susilpnėti natūrali organizmo apsauga nuo ultravioletinių saulės spindulių.

 

Beje, pasak dermatologų, vasarą būtina naudoti apsaugos priemones nuo saulės. Tačiau yra vienas „bet“… Itin stipriai saugančios nuo saulės priemonės gali sustabdyti vitamino D gamybą mūsų kūne, tad jeigu naudojate jas, nepamirškite vartoti tuo pačiu ir šio vitamino.

 

Taigi saulė – lyg vaistas. Saikingas mėgavimasis jos teikiamais malonumais yra ne tik naudingas, bet ir būtinas. Tačiau atminkite, jei perlenksite lazdą – pasekmės bus liūdnos. Saulė tikrai nepamirš paženklinti jūsų įdegusios odos…

rekomenduojame